Skip to main content

Подаване на декларация за дължими данъци по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО

Кой подава декларацията за дължими данъци?
Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001), се подава от физически лица, когато те са задължени сами да определят и внасят данък за придобитите доходи. Декларацията се подава в случай, че едновременно са налице следните обстоятелства:

• физическото лице е придобило някои от следните видове доходи: наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество; друга стопанска дейност (напр. извънтрудови правоотношения; упражняване на свободна професия и др. за които облагаемия доход се формира по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ); доходи, подлежащи на облагане с окончателен данък по реда на глава шеста от ЗДДФЛ;
• физическото лице дължи данък за придобитите доходи и то само трябва да определи и внесе дължимия данък за тези доходи.

Когато деклараторът е чуждестранно физическо лице, установено за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз и през течение на годината е получило доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, в срока за подаване на декларацията за четвъртото тримесечие, се представя допълнителна информация, като за целта се попълва приложение № 1 на утвърдения образец (образец 4011).

Какви са сроковете за подаване на декларацията за дължими данъци?
Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО (образец 4001) се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци, а именно:

1. За дължимия авансово данък за доходите от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, както и за дължимия авансово данък за доходите от друга стопанска дейност (упражняване на свободна професия, извънтрудови правоотношения и т.н.) – декларацията се подава в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода, като за четвърто тримесечие не се внася авансово данък и съответно декларация не се подава. Следователно, за изброените видове доход, декларацията за дължими данъци (обр. 4001) се подава, както следва:

- за дължимия авансово данък за доходи, придобити през първото тримесечие на годината – в срок до 30 април на съответната година;

- за дължимия авансово данък за доходи, придобити през второто тримесечие – в срок до 31 юли на съответната година.;

- за дължимия авансово данък за доходи, придобити през трето тримесечие – в срок до 31 октомври на съответната година.

2. За дължимите окончателни данъци по глава шеста от ЗДДФЛ, в случай, че задължението за определяне и внасяне е на физическото лице – придобило доходите декларацията за дължими данъци (обрaзец 4001) се подава, както следва:

- за дължимия окончателен данък за доходи, придобити през първото тримесечие на годината – в срок до 30 април;

- за дължимия окончателен данък за доходи, придобити през второто тримесечие – в срок до 31 юли;

- за дължимия окончателен данък за доходи, придобити през трето тримесечие – в срок до 31 октомври;

- за дължимия окончателен данък за доходи, придобити през четвъртото тримесечие – в срок до 31 януари на следващата година.

3. Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО се подава и за целите на автоматичния обмен с други държави членки от чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на ЕС, които през течение на годината са получавали доходи от наем или друго възмездно ползване на права или имущество и които сами са задължени да внасят дължимия данък за тези доходи. В тези случаи в срока за подаване на декларацията за четвъртото тримесечие на годината, лицата представят допълнителна информация, като за целта попълват Приложение № 1 (образец 4001).

Кога не се подава декларацията?

Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО (образец 4001) не се подава, в случай, че физическото лице е придобило доходи от друга стопанска дейност (упражняване на свободна професия и т.н.) и от наем, но не дължи авансов данък за тези доходи. Декларация за посочените доходи за четвъртото тримесечие на годината не се подава, освен ако доходите не подлежат на облагане с окончателен данък по реда на глава шеста от закона.

Физическото лице няма задължение за подаване на декларацията за дължими данъци и когато задължението за удържане и внасяне на дължимия данък е на платеца на дохода.