Skip to main content

Изх. № 91-01-296 ОТ 17.11.2009 Г. ОТНОСНО: ДОПЪЛНЕНИЕ НА УКАЗАНИЯТА, ДАДЕНИ С ПИСМО № 91-01-180 ОТ 31.07.2009 Г. ЗА ЗАЧИТАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ ПО § 9, АЛ. 1 ОТ ПЗР НА КСО ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 76, БУКВА “Е” ОТ ОТМ. ППЗП


 
 
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

Изх. № 91-01-296 ОТ 17.11.2009 Г. ОТНОСНО: ДОПЪЛНЕНИЕ НА УКАЗАНИЯТА, ДАДЕНИ С ПИСМО № 91-01-180 ОТ 31.07.2009 Г. ЗА ЗАЧИТАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ ПО § 9, АЛ. 1 ОТ ПЗР НА КСО ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 76, БУКВА “Е” ОТ ОТМ. ППЗП

  ОТНОСНО: Допълнение на указанията, дадени с писмо № 91-01-180 от 31.07.2009 г. за зачитане на осигурителен стаж по § 9, ал. 1 от ПЗР на КСО във връзка с чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП

 

С цитираното писмо на Главна дирекция “Пенсии” под горния номер са дадени допълнителни указания за начина и реда за зачитане на осигурителен стаж по § 9, ал. 1 от ПЗР на КСО във връзка с чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП (раздел VІІІ. Зачитане на трудов стаж) при отпускане или изменяне на размера на отпуснати пенсии за трудова дейност и/или добавки по чл. 84 от КСО.

 

    Тъй като по КСО се извършват и други плащания, свързани със зачитане на осигурителен стаж, даваме следните допълнителни указания:

 

    1. За случаите, при които въз основа на издадено Удостоверение за недостигащ сбор от осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1-3 от КСО, с включен осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП (без неоспорими писмени доказателства за полаган от лицето труд), е отпуснато и изплащано обезщетение за дълготрайна безработица по чл. 54и от КСО или е послужило за участие в Националната програма “Помощ за пенсиониране” (НП “ПП”).

 

    Съгласно разпоредбата на чл. 54и КСО на лицата, регистрирани като безработни в съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта, се изплаща обезщетение за дълготрайна безработица при определени с ал. 1 на същата разпоредба условия. Безработните лица имат право на това обезщетение само веднъж и то се изплаща за срок не по-дълъг от 2 години и 6 месеца. Времето, за което е изплащано обезщетение по чл. 54и от КСО, при пенсиониране се зачита за осигурителен стаж по реда на чл. 46, ал. 2, т. 7 от НПОС.

 

    Редът и начинът за отпускане на обезщетения за безработица, в т.ч. и за дълготрайна безработица по чл. 54и от КСО, е уреден с Наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица (НОИПОБ), а за отпускане на пенсии - с Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС).

 

    Съгласно чл. 1, ал. 2, т. 3 и 4 от НОИПОБ към заявлението за отпускане на паричните обезщетения за дълготрайна безработица се прилагат: документи, удостоверяващи общ и/или служебен трудов стаж, и/или осигурителен стаж, и/или стаж, зачетен на основание на международен договор в областта на социалното осигуряване, по който Република България е страна, както и удостоверение за недостигащ сбор от осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от КСО, издадено от териториалното поделение на НОИ.

 

    На основание чл. 1, ал. 1 от НПОС пенсиите и добавките към тях се отпускат въз основа на писмено заявление, към което се прилагат всички необходими оригинални документи, в т.ч. и посочените в чл. 2, т. 1 от НПОС оригинални документи за осигурителен (трудов) стаж.

 

    Съгласно разпоредбата на чл. 40 от НПОС осигурителен (трудов) стаж се установява с осигурителни, трудови и служебни книжки или с други документи за стаж, издадени въз основа на изплащателните ведомости, партидните книги или други първични разходооправдателни документи, които съдържат достатъчно данни, че трудовият стаж е действително положен, а така също и за неговата продължителност.

 

    В пенсионноосигурителното законодателство (действащо и отменено - чл. 101 от отм. ППЗП) не съществува разпоредба, съгласно която да се зачита осигурителен/трудов стаж без документ за осигурителен/трудов стаж, издаден по реда на цитираните разпоредби.

 

    Документи за осигурителен стаж на земеделските стопани-кооператори по смисъла на чл. 40 от НПОС са утвърдените от управителя на НОИ обр. УП-14 - Удостоверение за осигурителен стаж на земеделски стопанин-кооператор, както и издадените удостоверения УП-13 от бившите ТКЗС или УП-30, издадени от общините/кметствата, съхранявали документацията на ликвидираните ТКЗС.

 

    В тази връзка и на основание разпоредбите на чл. 1, ал. 1, чл. 2, т. 1 и чл. 40 от НПОС, ако дадено лице не е получавало пенсия за трудова дейност, със заявлението за отпускането й следва отново да представи всички оригинални документи за осигурителен стаж, включително и издадения документ за осигурителен стаж на земеделски стопанин-кооператор, по който е зачетен осигурителен стаж за изплащане на обезщетение по чл. 54и от КСО или за участие в НП “ПП”.

 

    В случай че в удостоверението липсва информация за редовно участие с труд и/или за внесена от член от домакинството на член-кооператора лична вноска за времето до 01.07.1975 г., времето, което е зачетено за изплащане на обезщетението за безработица или за участие в НП “ПП”, следва да се изключи от общия осигурителен стаж при преценка правото на пенсия и/или добавка по чл. 84 от КСО.

 

    Тъй като паричното обезщетение (или част от него) по чл. 54и от КСО, макар и добросъвестно получено, се явява неоснователно изплатено, времето, за което е изплащано, също не следва да се зачита за осигурителен стаж при отпускането на пенсия.

 

    При постановяване на разпореждане по заявление за отпускане на исканата пенсия/добавка длъжностното лице от отдел “Пенсии” при ТП на НОИ следва ръчно да издаде ново удостоверение, анулиращо предходното, за недостигащ сбор от осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1-3 от КСО към датата на издаване на предишното удостоверение. За новоиздаденото удостоверение не може да се ползва програмен продукт “UDO“.

 

    Новото удостоверение се изпраща на длъжностното лице от отдел/сектор “ПОБ и ГВ” към дирекция/отдел “КПК” в съответното ТП на НОИ за отмяна или измение по реда на чл. 6 от НОИПОБ на издаденото разпореждане за отпускане на обезщетението по чл. 54и от КСО. След нова преценка на правата по чл. 54и от КСО може да се продължи изплащане на обезщетение на цитираното основание до определения с ал. 3 на разпоредбата срок, ако има такъв.

 

    Неоснователно изплатеното парично обезщетение не следва да се възстановява от лицето, тъй като е добросъвестно получено (осн. чл. 114, ал. 2 от КСО).

 

    2. За случаите, при които е отпуснато и изплащано парично обезщетение за безработица по чл. 54а от КСО, при определяне периода на което е взет предвид осигурителен стаж, зачетен въз основа на издадено удостоверение с включен осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП (без неоспорими писмени доказателства за полаган от лицето труд).

 

    Съгласно чл. 54а КСО на лицата, регистрирани като безработни в съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта, се изплаща обезщетение за безработица при определени с ал. 1 на разпоредбата условия. Срокът на изплащане на това обезщетение (не по-малко от 4 месеца - не повече от 12 месеца) е определен в зависимост от продължителността на осигурителния стаж на безработното лице. Времето, за което е изплащано обезщетение по чл. 54а от КСО, при пенсиониране също се зачита за осигурителен стаж.

 

    Длъжностното лице от отдел “Пенсии” следва да уведоми длъжностното лице от отдел/сектор “ПОБ и ГВ” към дирекция/отдел “КПК” в ТП на НОИ за действителния осигурителен стаж на лицето към датата/датите на отпускане на обезщетението/нията по чл. 54а от КСО. Съответното длъжностно лице следва да измени по реда на чл. 6 от НОИПОБ издаденото/ните разпореждане/ния за отпускане на обезщетение по чл. 54а от КСО. Неоснователно изплатените суми за парични обезщетения на това основание не следва да се възстановяват от лицата, тъй като са добросъвестно получени (осн. чл. 114, ал. 2 от КСО).

 

    При всички случаи, при които със заявлението за отпускане на пенсията лицето представи удостоверение, с което доказва стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП, същият не следва да се зачита за осигурителен стаж, ако в удостоверението липсва информация за редовно участие с труд и/или за внесена от него като член от домакинството на член-кооператор лична вноска за времето до 01.07.1975 г., независимо от обстоятелството, че вече е бил зачетен за осигурителен стаж при определяне на правото и периода на паричните обезщетения за безработица по чл. 54а и чл. 54и от КСО и за включване в НП “ПП”. Не следва да се зачита за осигурителен стаж и времето, за което неоснователно е изплащано парично обезщетение за безработица по КСО.

 

    3. За случаите, при които са постановени разпореждания на длъжностното лице по ПО и/или решения на ръководителя на ТП на НОИ, с които е отказано отпускане на пенсия, но е зачетен осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП въз основа на издадено удостоверение с включен осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП от родител член-кооператор.

 

    При постановени разпореждания на длъжностното лице по ПО и/или решения на ръководителя на ТП на НОИ, с които е отказано отпускане на пенсия, но е зачетен осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП, следва да се подхожда по същия ред, както при изразеното по-горе становище. На основание разпоредбите на чл. 1, ал. 1, чл. 2, т. 1 и чл. 40 от НПОС същият не следва да се зачита при новата преценка на правото на пенсия и/или добавка по чл. 84 от КСО.

 

    4. За случаите, при които в издаденото удостоверение на член от домакинството на член-кооператор, са отразени данни за запланувани и отработени от него трудодни/човекодни, както и за внесена лична вноска за същото време, въпросът, който възниква е, следва ли да бъде зачетен осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП от надпланово отработените трудодни за същата година, отразени само в партидната страница на родител член-кооператор.

 

    Както посочихме в указанията, дадени с писмо № 91-01-180 от 31.07.2009 г., осигурените за пенсия лица по отм. ЗПЗСК правят лични вноски за фонд “Пенсиониране на земеделските стопани-кооператори”. Личната вноска, определена с чл. 10 от отм. ППЗПЗСК/1957 г., за периода от 1 януари 1957 г. до 1 юли 1961 г. е в размер 0,5 на сто от годишния личен доход от трудодни и рента на кооператорите. За периода от 1 юли 1961 г. до 1 януари 1967 г. определената с чл. 43 от отм. ППЗПЗСК/1961 г. лична вноска за фонда е 2 на сто върху дохода, получен от кооператора през изтеклата година.

 

    В тази връзка в първичната документация следва да има налична информация за внесената от члена от домакинството на член-кооператора лична вноска, както и за размер на годишния му личен доход от трудодни и рента. За да се зачете осигурителен стаж по чл. 76, буква “е” от отм. ППЗП в цитираната хипотеза, сумата от личните вноски, направени от кооператора като член от домакинството на член-кооператор, следва да е по-голяма от определения размер, отговарящ на посочения в документацията годишен личен доход. Само в този случай може да се приеме, че е отработил и трудодни/човекодни, които са отразени не в неговата, а в личната партида на член-кооператора.

 

    5. Напомняме ви, че:

 

    5.1. Ако личната пенсия на член-кооператора е отпусната по отм. Закон за пенсиите, за времето, за което брутното трудово възнаграждение на член-кооператора е послужило като база за определяне размера на пенсията му за изслужено време и старост, членовете от домакинството не могат да ползват надпланово отработени трудодни за осигурителен стаж. В този случай цялото възнаграждение за периода на планово и надпланово отработеното време е ползвано от член-кооператора за пенсия, поради което не може да се признае стаж на членовете на домакинството му, дори и да са работили в ТКЗС.

 

    Ако личната пенсия на член-кооператора е отпусната по отм. ЗПЗСК, същата не е изчислена от осигурителен доход и в този случай няма пречка членът от домакинството на член-кооператора да ползва надпланово отработените трудодни за осигурителен стаж при условията, изразени в настоящото писмо.

 

    5.2. С преминаването на съответните ТКЗС в състава на АПК, ДЗС, МТС и др. трудовите правоотношения с работещите се уреждат с трудови договори по Кодекса на труда.

 

    С отмяната на ЗПЗСК с § 11 от Закона за изменение и допълнение на ЗП и на Закона за преизчисляване на някои пенсии и за изменение и допълване на пенсионни закони, обнародван в “Държавен вестник”, бр. 53/11.07.1975 г., считано от 1.07.1975 г. отпада правното основание за осигуряване на членове от домакинството на член-кооператор, а оттам и възможността да ползват за стаж надпланово отработените трудодни/човекодни, отразени само в личната партида на член-кооператора.

 

    Директор: (п)

 

    (не се чете)


 
 

Изх. № 91-01-7/06.01.2010 г. - ОТНОСНО: Отпускане и изменение на пенсиите за осигурителен стаж и възраст съгласно чл. 68 от КСО във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, на лица които имат осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава, с


 
 
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

Изх. № 91-01-7/06.01.2010 г. - ОТНОСНО: Отпускане и изменение на пенсиите за осигурителен стаж и възраст съгласно чл. 68 от КСО във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, на лица които имат осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава, с която Република България прилага Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 или двустранен международен договор в областта на социалното осигуряване

  ОТНОСНО: Отпускане и изменение на пенсиите за осигурителен стаж и възраст съгласно чл. 68 от КСО във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, на лица които имат осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава, с която Република България прилага Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 или двустранен международен договор в областта на социалното осигуряване

 

І. Отпускане на пенсия на лица, които имат осигурителен стаж придобит съгласно законодателството на държава, с която Република България прилага Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 или двустранен международен договор в областта на социалното осигуряване

При представено заявление за отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст с искане за ползване правата по § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, към което са приложени документи, удостоверяващи осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава, с която България прилага Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 или двустранен международен договор в областта на социалното осигуряване, или е деклариран такъв стаж и се установи, че:

1. българският осигурителен стаж не е достатъчен за придобиване право на пенсия по чл. 68 от КСО и осигурителният стаж, придобит съгласно законодателството на другата държава, е потвърден от съответната компетентна институция, преценката за размера на недостигащия осигурителен стаж се извършва, като българският осигурителен стаж се сумира с потвърдения осигурителен стаж съгласно законодателството на другата държава;

2. българският осигурителен стаж не е достатъчен за придобиване право на пенсия по чл. 68 от КСО и осигурителният стаж, придобит съгласно законодателството на другата държава, не е потвърден от съответната компетентна институция, се процедира по следния начин:

2.1. При положение, че има нередовни и/или липсващи документи за осигурителния стаж, придобит съгласно българското законодателство, същият се изяснява по съответния ред;

2.2. Едновременно се изготвя съответното искане (формуляр, писмо) до чуждия осигурителен институт за потвърждаване на чуждия осигурителен стаж;

2.3. След уточняване на българския осигурителен стаж, се прави преценка на недостигащия осигурителен стаж преди потвърждаването на чуждия осигурителен стаж.

Има две възможности:

2.3.1. само въз основа на българския осигурителен стаж на лицето не му достигат повече от 5 години за придобиване право на пенсия.

Преценката за размера на недостигащия осигурителен стаж се извършва, след получаване на решението на компетентната институция на другата държава, с което потвърждава размера на осигурителния стаж, придобит съгласно прилаганото от нея законодателство или отказва да потвърди осигурителен стаж.

При преценяване размера на недостигащия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, българският осигурителен стаж се сумира с потвърдения осигурителен стаж, съгласно законодателството на другата държава.

Когато не се потвърди осигурителен стаж съгласно законодателството на другата държава, към датата на получаване на формуляра (писмото) от чуждата компетентна институция, ако това е последният редовен документ, се извършва преценка на размера на недостигащия осигурителен стаж за право на пенсия само въз основа на българския осигурителен стаж.

2.3.2. само въз основа на българския осигурителен стаж на лицето не му достигат до 5 години за придобиване право на пенсия.

Преценката за размера на недостигащия осигурителен стаж се извършва, само въз основа на българския осигурителен стаж.

След извършената преценка се изготвя уведомително писмо (Приложение 1) и се прилага декларация по образец (Приложение 2).

Така изготвените уведомително писмо и бланката-декларация се изпращат на лицето за прилагане процедурата по уведомяване за предвидената възможност в § 9 , ал. 3 от ПЗР на КСО.

* Когато лицето е избрало възможността за внасяне по банков път на цялата сума за недостигащия стаж, заедно с удостоверение обр. УП-16, следва да представи и попълнената, подписана и датирана декларация по образец.

След получаване на удостоверение обр. УП-16 и декларацията от лицето, се постановява разпореждане, с което се отпуска пенсията за осигурителен стаж и възраст на основание чл. 68 от КСО във връзка с §9, ал. 3 от ПЗР на КСО.

* Когато лицето е избрало възможността за разсрочено плащане, съответното длъжностно лице по изплащане на пенсии изисква попълнена, подписана и датирана декларация по образец, след получаването на която изготвя погасителен план. След подписване на погасителния план от лицето и утвърждаването му с разпореждане, съответното длъжностно лице по отпускане на пенсии постановява разпореждане, с което отпуска пенсията за осигурителен стаж и възраст на основание чл. 68 от КСО във връзка с §9, ал. 3 от ПЗР на КСО.

След получаване на формуляр за удостоверяване на осигурителен стаж от другата държава, с който се потвърждава стаж, придобит съгласно прилаганото от нея законодателство, при необходимост пенсията се изменя от датата на получаване на формуляра в българската компетентна институция, съгласно описания в част ІІ, т.1.1. ред.

Следва да се има предвид, че когато лицето не е декларирало съгласие за преценка правото на пенсия само въз основа на българския осигурителен стаж и не е подписало образеца на декларацията (Приложение 2), се прилага редът, посочен в 2.3.1.

 ІІ. Изменение на пенсиите за осигурителен стаж и възраст, отпуснати съгласно чл. 68 от КСО, във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО

1.1. Изменение на пенсии, отпуснати съгласно чл. 68 от КСО, във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, за които със заявлението за преценка правото на пенсия лицето е представило/декларирало осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава-членка на ЕС или държава, с която Република България прилага двустранен международен договор в областта на социалното осигуряване и които предвид представена от лицето декларация по образец (Приложение 2) са определени само за българския осигурителен стаж

Когато към датата на получаване в българската компетентна институция на формуляра от другата държава, с който се потвърждава осигурителен стаж, придобит съгласно прилаганото от нея законодателство, пенсията е отпусната:

1.1.1. при внасяне от лицето по банков път на цялата сума за недостигащия стаж или при разсрочено плащане на осигурителните вноски, крайният срок на погасяването на които, към произнасянето, е изтекъл, пенсията не следва да се изменя. Правото и размерът на пенсията са окончателно определени съгласно българското законодателство и потвърденият осигурителен стаж от другата държава на практика не оказва влияние.

Изключение представляват само случаите, при които се прилага Конвенция по социалното осигуряване между Народна република България и Федеративна народна република Югославия (в сила от 1 септември 1958 г.). Тази конвенция се прилага за Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина. Когато е потвърден стаж от компетентните институции на тези държави, във всички случаи пенсията се изменя, като се определя пропорционална част за сметка на Република България.

1.1.2. при разсрочено плащане на осигурителните вноски, крайният срок на погасяването на които, към произнасянето, не е изтекъл, пенсията следва да се измени от датата на получаване в българската компетентна институция на формуляра от другата държава, с който се потвърждава чуждият осигурителен стаж.

Удържаните осигурителни вноски по погасителния план до датата на изменението на пенсията не следва да се възстановяват на лицето. На възстановяване подлежат само удържаните осигурителни вноски след датата на изменение на пенсията.

Когато след потвърждаване на чуждия осигурителен стаж се установи, че:

а) няма недостигащ осигурителен стаж:

- длъжностното лице по отпускане на пенсии, издава разпореждане за изменение на пенсията с новите доказателства на основание чл. 68 и чл. 99, ал. 1, т. 1 от КСО и чл. 45 и 46, ал.2 от Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 и/или съответните разпоредби от действащите двустранни международни договори, в което от датата на получаване на формуляра от другата държава, с който се потвърждава чуждият осигурителен стаж, размерът на пенсията се изчислява, както следва:

* за общия осигурителен стаж, след което се определя пропорционалната част за сметка на Република България – при прилагане на:

- Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71;

- Конвенция по социалното осигуряване между Народна република България и Федеративна народна република Югославия (в сила от 1 септември 1958 г.);

- Договор между Република България и Република Молдова за социално осигуряване (в сила от 01.09.2009 г.).

* само за българския осигурителен стаж, като се спазва разпоредбата на чл. 48, ал. 2 от НПОС – при прилагане на двустранните международни договори, разпоредбите на които предвиждат пряко изчисление на пенсията.

- изплатените в повече суми за пенсия, се събират от лицето по съответния ред, на основание чл. 114 от КСО, във връзка с чл. 12, ал. 5 от НПОС и се постановява прекратяване на удръжката.

б) има нова (по-малка) продължителност на недостигащия осигурителен стаж:

- длъжностното лице по отпускане на пенсии, издава разпореждане за изменение на пенсията с новите доказателства на основание чл.68 и чл. 99, ал. 1, т. 1 от КСО и чл. 45 и 46, ал.2 от Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 и/или съответните разпоредби от действащите двустранни международни договори, в което от датата на получаване на формуляра от другата държава, с който се потвърждава чуждият осигурителен стаж, размерът на пенсията се изчислява, както следва:

* за общия осигурителен стаж, след което се определя пропорционалната част за сметка на Република България – при прилагане на:

- Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71;

- Конвенция по социалното осигуряване между Народна република България и Федеративна народна република Югославия (в сила от 1 септември 1958 г.);

- Договор между Република България и Република Молдова за социално осигуряване (в сила от 01.09.2009 г.).

* само за българския осигурителен стаж, като се спазва разпоредбата на чл. 48, ал.2 от НПОС – при прилагане на двустранните международни договори, разпоредбите на които предвиждат пряко изчисление на пенсията.

- изплатените в повече суми за пенсия, се събират от лицето по съответния ред, на основание чл. 114 от КСО, във връзка с чл. 12, ал. 5 от НПОС;

- съгласно реда, установен с предходни указания на ГД”Пенсии”, се изготвя нов погасителен план.

 В разпореждането се посочва новата продължителност на недостигащия осигурителен стаж, която се определя като размерът на недостигащия осигурителен стаж към датата на отпускане на пенсията се намали с размера на потвърдения чужд осигурителен стаж. При преценката се взема предвид само потвърденият чужд осигурителен стаж до началната дата на пенсията.

В мотивите на разпореждането се посочва, че с чуждия осигурителен стаж, придобит до началната дата на българската пенсия, от датата на получаване на потвърждението му е определена нова продължителност на недостигащия осигурителен стаж. Отбелязва се процента на осигурителната вноска към датата на отпускане на пенсията и общата сума на осигурителните вноски за новата продължителност на недостигащия осигурителен стаж.

В случай, че има потвърден чужд осигурителен стаж, придобит след началната дата на българската пенсия, същият се зачита като ново доказателство след пенсионирането и българската пенсия се изменя с целия потвърден чужд стаж (до и след начална дата на пенсията), само ако компетентната институция на другата държава е отпуснала пенсия. Изменението се извършва от датата на отпускане на чуждата пенсия, а не от датата на получаване на формуляра от другата държава, с който се потвърждава чуждият осигурителен стаж.

Такова изключение по отношение датата на изменение на българската пенсия с потвърдения чужд осигурителен стаж има само в случай, че са изпълнени кумулативно следните 3 условия:

- има потвърден чужд осигурителен стаж, придобит след началната дата на българската пенсия;

- чуждата компетентна институция е отпуснала пенсия;

- началната дата на чуждата пенсия е след началната дата на българската пенсия и преди датата на получаване на чуждия формуляр.

В този случай българската пенсия се изменя от началната дата на чуждата пенсия с целия потвърден чужд стаж (до и след начална дата на българската пенсия), като към горепосочените основания се добавят и чл. 49 от Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 и съответните разпоредби от двустранните международни договори.

Пример: Отпусната е лична пенсия за ОСВ по чл. 68, ал. 1-3 от КСО във връзка с §9, ал. 3 от ПЗР на КСО от 02.03.2009 г. Със заявлението за преценка правото на пенсия лицето е представило документи, удостоверяващи осигурителен стаж придобит съгласно гръцкото законодателство. Към датата на заявлението гръцкият осигурителен стаж не е потвърден от гръцката компетентна институция. Преценката за размера на недостигащия осигурителен стаж е извършена само въз основа на българския осигурителен стаж, предвид изрична декларация от лицето за такава преценка. Определен е размер на недостигащия осигурителен стаж 04 години 04 месеца 04 дни, съответната удръжка със срок на погасяване 01.12.2012 г.

С формуляри Е 205 и Е 210, постъпили в НОИ на 01.12.2009 г., гръцката компетентна институция е потвърдила за лицето общ осигурителен стаж, придобит съгласно прилаганото от нея законодателство – 03 години 05 месеца и 00 дни, от който до началната дата на българската пенсия – 03 години 00 месеца 00 дни и след тази дата – 00 години 05 месеца и 00 дни и е уведомила, че считано от 02.08.2009 г. е отпуснала гръцка пенсия.

В конкретния случай българската пенсия следва да се измени считано от 02.08.2009 г., като от тази дата се определи за недостигащ осигурителен стаж 01 година 04 месеца и 04 дни (04 г. 04 мес. 04 дни – 03 год. 00 мес. 00 дни), а при определяне размера на пенсията - теоретичен (за общия осигурителен стаж –български и гръцки) и българската пропорционална част се вземе предвид целият гръцки осигурителен стаж (преди и след началната дата на българската пенсия) - 03 години 05 месеца и 00 дни.

Когато след потвърждаване на чуждия осигурителен стаж се установи, че към датата на отпускане на пенсията на основание чл. 68 от КСО във връзка с §9, ал. 3 от ПЗР на КСО, лицето е упражнявало трудова дейност, която е основание за осигуряване в другата държава, следва да се преценява добросъвестността на лицето. В случай, че лицето е недобросъвестно, разпореждането за отпускане на пенсията и последващите разпореждания се отменят, изплатените в повече суми се събират от лицето по съответния ред на основание чл. 114, ал.1 от КСО. Във връзка със заявлението на лицето, с което е представило/декларирало чужд осигурителен стаж се извършва нова преценка на правото на пенсия.

1.2. Изменение на пенсии, отпуснати съгласно чл. 68 от КСО, във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, когато допълнително (не едновременно със заявлението за отпускане) е представен осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава-членка (ДЧ) на ЕС или държава, с която Република България прилага двустранен международен договор

При подадени документи за изменение на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, отпусната на основание § 9, ал.3 от ПЗР на КСО, които удостоверяват осигурителен стаж, придобит съгласно законодателството на държава, с която България прилага Регламент на Съвета (ЕИО) № 1408/71 и/или държава, с която България прилага двустранен международен договор в областта на социалното осигуряване, както и при деклариран от лицата такъв стаж, се процедира както следва:

- изготвя се съответното искане (формуляр, писмо) до чуждия осигурителен институт за потвърждаване на чуждия осигурителен стаж;

- преценката за размера на недостигащия осигурителен стаж се извършва след получаване на формуляра/решението на компетентната институция на другата държава за потвърждаване размера на осигурителния стаж, придобит съгласно прилаганото от нея законодателство или отказа да потвърди осигурителен стаж, съгласно описания в част ІІ, т.1.1. ред.

Във всички случаи, при отпускане и изменение на пенсии, определени на основание чл. 68 от КСО във връзка с § 9, ал. 3 от ПЗР на КСО, следва да се съблюдават указанията, дадени с писма на ГД”Пенсии”.

Постановените разпореждания до датата на получаване на настоящите указания не следва да се преразглеждат.


 
 

№ 94П-1579-1 от 15.01.2010 г. - ОТНОСНО: Моля да ми бъде дадена информация относно закупуването на осигурителен стаж на лице с висше образование и на лице, завършило докторантура.


 
 
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

№ 94П-1579-1 от 15.01.2010 г. - ОТНОСНО: Моля да ми бъде дадена информация относно закупуването на осигурителен стаж на лице с висше образование и на лице, завършило докторантура.

  ОТНОСНО: Моля да ми бъде дадена информация относно закупуването на осигурителен стаж на лице с висше образование и на лице, завършило докторантура. През 1997 г. завърших висшето си образование (със степен „магистър"), а през 2003 г. започнах докторантура, която завърших през 2007 г. Мога ли да закупя и да ми бъде признато за осигурителен стаж цялото време на обучението ми за степен „магистър" и степен „доктор"?

Специфична възможност, която се предвижда в законодателството по държавното обществено осигуряване, е възможността да се „купи" осигурителен стаж при определени условия.

На основание § 9, ал. 2 от преходните и заключителни разпоредби (ПЗР) на Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, ако внесат за своя сметка осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасяне на вноските. Осигурителният стаж се зачита за времето, за което са внесени вноските, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност. Времето на обучение по § 9, ал. 2 от ПЗР на КСО се зачита за осигурителен стаж от трета категория. То се установява с диплома за завършено висше или полувисше образование и документ за внесени осигурителни вноски, въз основа на които се издава удостоверение обр. УП-16. Документ, удостоверяващ срока на обучението, е необходим, когато лице иска да закупи цялото време на обучение в учебното заведение, за да не се наруши разпоредбата, че може да се закупи и зачете за стаж само време, което е не повече от срока на обучението, предвиден по учебен план за завършената специалност.

От 01.01.2010 г. минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 420,00 лева, размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии" е 16 на сто, т.е. месечната сума на осигурителната вноска е 67,20 лв.

Това право може да бъде упражнено в срок до 31.12.2015 г.

Уведомяваме ви, че тъй като докторантурата е третата степен на висшето образование, няма пречка за периода на обучение или за част от него да бъдат внесени осигурителни вноски по реда на § 9, ал. 2 от ПЗР на КСО и това време да се зачете за осигурителен стаж от трета категория.

Директор: (п)

(не се чете)


 
 

№ 94А-2010-1 от 22.01.2010 г. - ОТНОСНО: След всяко осъвременяване на пенсиите получавахме разпореждания от НОИ, които съдържаха данни за размера на пенсията. Такива разпореждания за осъвременяването на пенсиите от 01.07.2009 г. обаче не са ни изпращани.


 
 
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

№ 94А-2010-1 от 22.01.2010 г. - ОТНОСНО: След всяко осъвременяване на пенсиите получавахме разпореждания от НОИ, които съдържаха данни за размера на пенсията. Такива разпореждания за осъвременяването на пенсиите от 01.07.2009 г. обаче не са ни изпращани. Каква е причината за това и как можем да ги получим?

  ОТНОСНО: След всяко осъвременяване на пенсиите получавахме разпореждания от НОИ, които съдържаха данни за размера на пенсията. Такива разпореждания за осъвременяването на пенсиите от 01.07.2009 г. обаче не са ни изпращани. Каква е причината за това и как можем да ги получим?

За новия размер на пенсиите от 01.07.2009 г. не са изготвяни разпореждания за лицата съгласно Решение № 5.2, Протокол № 3 от 21.04.2009 г. на Надзорния съвет на НОИ. Разпорежданията са изготвени само в един екземпляр и са предоставени в териториалните поделения на НОИ за прилагане в пенсионните преписки.

Всеки пенсионер или упълномощено от него лице може да получи безплатно екземпляр от разпореждането в съответното териториално поделение на НОИ, което изплаща пенсията му.

Директор: (п)

(не се чете)


 
 

№ 91-01-77 от 26.02.2010 г. - ОТНОСНО: Определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица за 2009 г.


 
 
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

№ 91-01-77 от 26.02.2010 г. - ОТНОСНО: Определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица за 2009 г.

  ОТНОСНО: Определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица за 2009 г.

І. Промени в нормативните разпоредби за определяне на окончателния размер на осигурителния доход

Съгласно изменението на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване, в сила от 1 януари 2010 г., окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 7 се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд "Пенсии" и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.

Във връзка с това са направени съответните промени в чл. 2, ал. 4 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица българските граждани на работа в чужбина и морските лица и чл. 3 от Наредбата за елементите на възнагражденията и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски.

Коригиращи справки за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, независимо дали корекцията е направена поради това, че самоосигуряващият се е получил доход за извършена дейност през минали години или му е определен по-висок или по-нисък облагаем доход с влязъл в сила ревизионен акт, се подават в срока за подаване на данъчната декларация за предходната година (чл. 2, ал. 4 от НООСЛБГРЧ).

Когато след извършване на ревизия на самоосигуряващото се лице е определен по-висок или по-нисък облагаем доход, коригиращи справки на окончателния размер на осигурителния доход се подават в случаите, в които ревизионният акт е влязъл в сила след 31 декември 2009 г. В тези случаи се коригира окончателният размер на осигурителния доход за всички предходни години, за които това е необходимо.

Пример: С влязъл в сила ревизионен акт на 1 септември 2010 г. на едноличен търговец е опреден по-висок облагаем доход за 2008 и 2009 г. Коригираща справка за окончателния размер на осигурителния доход за тези години лицето следва да подаде в срока за подаването на данъчната декларация през 2011 г. Заверяването на осигурителната книжка на лицето за 2008 г. и 2009 г. се извършва, след като в информационната система на НОИ постъпят данни за извършената корекция през 2011 г.

Когато е извършена корекция на окончателния размер на осигурителния доход, в осигурителните книжки се вписва коригираният размер на този доход, независимо от това какво е основанието за извършването на корекцията. За целта се проверяват данните в Справка 32 “Окончателен размер на осигурителния доход” от справочната система на НОИ. Заверяване на осигурителни книжки въз основа на представени от лицата заверени екземпляри от данъчната декларация и справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход се допуска само по изключение, когато това е необходимо за ползване на осигурителни права от самоосигуряващите се.

В случаите, в които при проверка се установи, че коригиране на окончателния размер на осигурителния доход е извършено след заверяването на осигурителната книжка, съответната страница се анулира и осигурителният стаж и доход за тази година се заверяват повторно. По същия начин се процедира и когато самоосигуряващо се лице само поиска такава корекция.

Коригирането на окончателния размер на осигурителния доход налага да бъдат преизчислявани отпуснатите пенсии на самоосигуряващите се лица въз основа на действителния осигурителен доход. При това положение разпореждането, с което първоначално е отпусната пенсията или е преизчислена на основание чл. 21, ал. 2 от Наредба за пенсиите и осигурителния стаж, подлежи на изменение на основание чл. 99, ал. 1, т. 6 от КСО, считано от датата на отпускането или изменянето на пенсията.

Преизчислението се извършва служебно след заверка на осигурителната книжка с окончателния размер на осигурителния доход от финансов ревизор в отдел "КПК". В тези случаи началник-отдел "КПК" представя на началник-отдел "Пенсии" заверено копие от осигурителна книжка. Преизчислението може да се извърши и по подадено заявление от лицето с приложена заверена осигурителна книжка.

При заверяването на окончателния размер на осигурителния доход за 2009 г. следва да имате предвид, че:

- осигурителните вноски на самоосигуряващите се лица, получили доходи като членове на РИК и СИК по Закона за избиране на членове на Европейски парламент, Закона за избиране на народни представители и Закона за местните избори, се внасят за сметка на републиканския бюджет. Поради това те вписват тези суми в колона 3 на Таблица 1 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, в която се вписват доходите, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски чрез осигурителите. Тези доходи не се вписват в осигурителните книжки на лицата. При отпускане на пенсиите им данните за тях се вземат от регистъра на осигурените лица;

- самоосигуряващите се лица, получили доходи като членове на ЦИК по Закона за избиране на членове на Европейски парламент, Закона за избиране на народни представители и Закона за местните избори, внасят осигурителните си вноски върху тези доходи по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО. Сумите се вписват в колона 5.5 на Таблица 1 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход. Те се прибавят към окончателния месечен осигурителен доход за дейността на самоосигуряващите се за месеците, през които са работили като членове на ЦИК.

Съгласно допълнението на чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, едноличните търговци определят годишния си осигурителен доход, без да го намаляват с размера на пренесената данъчна загуба по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.

Допълнението е в сила от 1 януари 2010 г., поради което ще се приложи при определянето на окончателния размер на осигурителния доход на едноличните търговци за 2010 г.

ІІ. Допълнение към писмо на ГД “ОВКО” № 91-01-265 от 5 октомври 2005 г.

На основание чл. 6, ал. 10, от КСО за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:

1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2;

2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;

3. доходи за работа без трудово правоотношение.

Окончателният месечен размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход, определен за тях в ЗБ на ДОО за съответния период. Поради това, когато те получават доходи за работа без трудово правоотношение, която е различна от дейността, за която са регистрирани, окончателният размер на месечния им осигурителен доход се образува като сбор от окончателния размер на осигурителния доход, образуван по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, но не по-малко от определения минимален осигурителен доход и полученото възнаграждение за работата без трудово правоотношение.

Посоченото се прилага за доходи, реализирани след 31 декември 2002 г.

Окончателният размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход, определен за тях, само в случаите, в които те са осигурени и по реда на чл. 4, ал. 1 и 2 от КСО, и сборът от осигурителния доход по тези правоотношения и определения за тях минимален осигурителен доход е по-голям от максималния месечен осигурителен доход за съответната година.

Пример : Съдружник в ООД, роден след 31 декември 1959 г., се осигурява авансово за периода януари – декември 2009 г. върху осигурителен доход в размер на 260 лв. за фонд “Пенсии”. В Приложение 3, част І, Таблица 7, ред 7.10 от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ съдружникът е декларирал облагаем доход в размер на 3380 лв., включващ 2880 лв. от дейността му като съдружник в дружеството и получено възнаграждение за м. ноември 2009 г. за работа без трудово правоотношение извън дружеството в размер на 500 лв. след приспадане на разходите за дейността. Вноските върху възнаграждението по гражданския договор не са внесени от възложителя на основание чл. 11 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица. Съдружникът е попълнил в осигурителната книжка на лист 1 и 2 в колона 3 (авансов осигурителен доход) по 260 лв. за всеки месец, върху който са внесени дължимите осигурителни вноски.

Декларираният средномесечен облагаем доход от дейността на съдружника е 240 лв. (2880 : 12 = 240,00) и е по-малък от минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се за 2009 г. В осигурителната книжка на лист 1 и 2 в колона 10 (окончателен размер на осигурителния доход) като окончателен месечен размер на осигурителния доход за месеците от І до Х и м. ХІІ се попълва 260 лв. – минималният размер на месечния осигурителен доход за 2009 г. За месец ХІ.2009 г. окончателният размер на осигурителния доход е 760 лв. (260 лв. + 500 лв.= 760 лв.), който се записва в осигурителната книжка.

Осигурителният доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, е в размер на 500 лв. (760 лв. – 260 лв.= 500 лв.).

В този случай самоосигуряващият се има доход, върху който се довнасят осигурителни вноски само за месец ноември и сумата на ред 1 от Таблица 1 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход не може да се образува по определените в таблицата правила. В конкретния случай в т. 1 от Таблица 1 от справката следва да се впише сумата по гражданския договор, върху която се дължат осигурителни вноски – 500 лв.

Дължимата вноска, посочена на ред 2 от Таблица 1 на справката, е 65 лв. (500 лв. х 13% = 65 лв.).

При изчисляване на пенсията на осигурените лица длъжностните лица следва да вземат предвид окончателния размер на осигурителния доход, вписан в колона 10 на лист 1 и 2 от осигурителната книжка, който в случая за м. ноември е 760 лв., а за всички останали месеци е по 260 лв.

Въз основа на гореизложеното Пример № 5 от писмо на ГД “ОВКО” № 91-01-265 от 5 октомври 2005 г. не следва да се прилага.

Приложение:  образец на попълнена осигурителна книжка.

 

Директор: (п)

(не се чете)