Регистрация на ЕТ
Регистрация на едноличен търговец (ЕТ)
Регистрацията на едноличен търговец (ЕТ) е регламентирана в Търговския закон, част втора, дял първи, глава осма – Търговец физическо лице.
Запзнайте се с текста от закона
ЕДНОЛИЧЕН ТЪРГОВЕЦ
Глава осма.
ТЪРГОВЕЦ - ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Чл. 56. Като едноличен търговец може да се регистрира всяко дееспособно физическо лице с местожителство в страната.
ОГРАНИЧЕНИЯ
Чл. 57. Не може да бъде едноличен търговец лице, което:
1. е в производство за обявяване в несъстоятелност;
2. (изм. - ДВ, бр. 63 от 1994 г.) е невъзстановен в правата си несъстоятелен;
3. (нова - ДВ, бр. 63 от 1994 г.) е осъдено за банкрут.
РЕГИСТРАЦИЯ
Чл. 58. (1) Едноличният търговец се регистрира въз основа на заявление, в което се посочват:
1. името, местожителството, адресът на лицето и единният граждански номер;
2. фирмата, под която ще се извършва дейността;
3. седалището и адресът на управлението на дейността;
4. предметът на дейност.
(2) Със заявлението се представя образец от подписа на търговеца и декларация, че не е лишен от правото да упражнява търговска дейност.
(3) (Нова - ДВ, бр. 124 от 1997 г.) В регистъра се вписват данните по ал. 1.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 124 от 1997 г.) Едно лице може да регистрира само една фирма като едноличен търговец.
ФИРМА НА ЕДНОЛИЧНИЯ ТЪРГОВЕЦ
Чл. 59. Фирмата на едноличния търговец трябва да съдържа без съкращения личното и фамилното или бащиното име, с което е известен в обществото.
ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ФИРМА
Чл. 60. (1) Фирмата на едноличния търговец може да бъде прехвърлена на трето лице само заедно с предприятието му. Съгласието за прехвърлянето на фирмата трябва да бъде дадено съобразно чл. 15, ал. 1.
(2) Наследниците на едноличния търговец, които поемат предприятието, могат да запазят неговата фирма.
(3) В случаите по предходните алинеи към фирмата трябва да се добави името на новия собственик.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) Прехвърлянето се вписва в търговския регистър.
ЗАЛИЧАВАНЕ ОТ РЕГИСТЪРА
Чл. 60а. (Нов - ДВ, бр. 84 от 2000 г.) Вписването на едноличния търговец се заличава от търговския регистър:
1. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) при прекратяване на дейността му или при установяване на местожителството му в чужбина - по негово заявление;
2. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) при смъртта му - по заявление от наследниците;
3. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) при поставянето му под запрещение - по заявление от настойника или попечителя.
Едноличен търговец може да регистрира всяко лице, което има местожителство в Република България. Не е задължително лицето да е български гражданин.
Има и някои ограничения. Не може да се регистрира като ЕТ лице, което:
1. е в производство за обявяване в несъстоятелност;
2. е невъзстановен в правата си несъстоятелен;
3. е осъдено за банкрут.
Има въведени правила относно фирмата (наименованието) на едноличния търговец. Фирмата трябва да съдържа задължително името и фамилията или името и бащиното име на лицето, което регистрира едноличен търговец.
Освен имената на собственика, фирмата може да съдържа и друга част, като тя може да е както преди името на собственика, така и след него.
Запазване на име на едноличен търговец (ЕТ)
Процедурата по регистрация на ЕТ започва с избора на фирма (наименование).
След като вече имате избрано име трябва да го запазите в Търговския регистър.
Процедурата по запазване на фирма е регламетирана в Закона за търговския регистър.
Запознайте се с текста от закона
Глава четвърта.
ЗАПАЗВАНЕ НА ФИРМА
Запазване на фирма
Чл. 35. (1) Всеки може да запази фирма преди подаване на заявление за вписване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) Запазването се извършва въз основа на заявление по образец, в което се посочва заинтересованото лице, в чиято полза е запазването чрез незабавно отразяване в търговския регистър по реда на постъпването на заявлението.
(3) По всяко заявление се извършва проверка дали друго лице няма права върху фирмата и дали е платена дължимата държавна такса.
Действие на запазването (Загл. изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.)
Чл. 36. (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) (1) Запазването има действие 6 месеца и е пречка друг търговец да бъде вписан в търговския регистър под същата фирма. Действието на запазването се продължава до приключването на производството по обжалване на отказа за вписване.
(2) В случай, че в срока по ал. 1 е подадено ново заявление за вписване, запазването има действие до приключване на производството по регистрация.
Забрана за прехвърляне
Чл. 37. Запазената фирма е неотчуждима и непрехвърлима.
Запазването на името на фирма става чрез подаване на Заявление Д1 в търговския регистър.
Начина на попълване на заявлението е регламентирано в Наредба за водене, съхранение и достъп до търговския регистър.
Виж указанията за попълване
Заявление за запазване на фирма
Чл. 63. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) При запазване на фирма се подава заявление по образец съгласно приложение № Д1 със следните полета:
1. (доп. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 2 "Фирма", в което се посочва наименованието, под което търговецът или клонът на чуждестранен търговец ще извършва търговска дейност, без да се посочва правната форма;
2. (отм., предишна т. 3, изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 4 "Изписване на чужд език", в което се посочва начинът, по който фирмата се изписва на латиница, без да се посочва правната форма. Попълването на това поле не е задължително;
3. (предишна т. 4, изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 29 "Заинтересовано лице", в което се посочват името/фирмата/наименованието и ЕГН/ЛНЧ/ЕИК/кодът по БУЛСТАТ на лицето, в полза на което се заявява запазване на фирмата и качеството на това лице спрямо търговеца или клона на чуждестранен търговец, който ще бъде вписан в търговския регистър под запазената фирма (съдружник, управител, едноличен собственик и т. н.);
4. (нова - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 27б "Заличаване на запазването", в което се отбелязва заявяването за заличаване на запазването на фирма, като заявител може да бъде само заинтересованото лице, в чиято полза е направено запазването.
Заявител може да бъде: 1. търговеца; 2. друго лице в предвидените по закон случаи; 3. адвокат с изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата, за представителство пред агенцията.
Заявлението може да се подаде в Агенцията по вписванията от заявителя или от лице с изрично писмено пълномощно.
Ако заявлението се подава от лице различно от заявителя, то заявлението и пълномощното трябва да са нотариално заверени.
Съвет:
При подаване на заявлението, ако името е свободно запазването става веднага и има валидност 6 месеца, през които никой, освен заинтересованото лице запазило името, не може да рагистрира фирма със същото име.
Необходими документи за запазване на име на едноличен търговец:
1. Заявление Д1 за запазване на име
2. Декларация по чл. 13 ал. 4 от Закона затърговския регистър
3. Нотариално заверено пълномощно на приносителя (ако заявлението ше се подава от приносител, а не от заявителя)
4. Декларация по чл. 13 ал. 5 от Закона за търговския регистър (ако заявленирто ше се подава от приносител, а не от заявител)
Горните документи могат да бъдат попълнени на компютър, пишеща машина или четливо на ръка.
Таксата за запазване име на фирма е 50.00 лв.
Вписване на ЕТ в Търговския регистър
След като имаме запазено име трябва да подадем документи за вписване на ЕТ в търговския регистър.
За вписване на ЕТ се подава попълнено Заявление А1. Зявлението трбява да е попълнено от името на собственика на едноличния търговец.
Начина за попълване на заявление А1 при първоначална регистрация е определено в Наредба за водене, съхранение и достъп до търговския регистър.
Виж указанията за попълване
Заявление за вписване на обстоятелства относно едноличен търговец
Чл. 9. Подлежащите на вписване обстоятелства относно едноличен търговец се посочват в заявление по образец съгласно приложение № А1 в полета, обединени в група "Основни обстоятелства", както следва:
1. (доп. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 2 "Фирма", в което се посочва наименованието, под което едноличният търговец упражнява дейността си и се подписва без да се посочва правната форма;
2. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 4 "Изписване на чужд език", в което се посочва начинът, по който фирмата (включително означението за правната форма) се изписва на латиница; попълването на това поле не е задължително;
3. (доп. - ДВ, бр. 111 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) поле № 5 "Седалище и адрес на управление", в което се посочват държавата, населеното място, пощенският код, областта, общината, районът, жилищният комплекс, улицата, номерът на сградата, номерът на входа, номерът на етажа и номерът на апартамента или офиса, в който се помещава управлението на дейността на търговеца; по желание може да се посочат телефон, факс, адрес на електронна поща, интернет страница и адрес за кореспонденция с Националната агенция за приходите на територията на страната с населеното място, пощенския код, областта, общината, района, жилищния комплекс, улицата, номера на сградата, номера на входа, номера на етажа и номера на апартамента или офиса;
4. поле № 6 "Предмет на дейност", в което се посочва предметът на дейността на едноличния търговец;
5. (нова - ДВ, бр. 111 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) поле № 6а "Основна дейност по НКИД", в което се посочва основната икономическа дейност на търговеца, класифицирана в Националната класификация на икономическите дейности, определена съобразно § 1, т. 3 от Закона за регистър БУЛСТАТ; попълването на това поле не е задължително;
6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 111 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) поле № 18 "Физическо лице-търговец", в което се посочват името и ЕГН/ЛНЧ на физическото лице-търговец;
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 111 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) поле № 27 "Заличаване на търговеца", в което се отбелязва заявяването за вписване на заличаване на едноличния търговец.
Чл. 10. Към заявлението се прилагат:
1. при първоначална регистрация на търговеца:
а) (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) образец от подписа на търговеца;
б) (доп. - ДВ, бр. 111 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) ако предметът на дейност е подчинен на специален режим и това е условие за регистрацията, се прилага съответният лиценз, разрешение, удостоверение за професионална правоспособност или друг документ;
в) декларация от едноличния търговец, че не е в производство за обявяване в несъстоятелност, че не е невъзстановен в правата си несъстоятелен, че не е осъден за банкрут, че не е лишен от правото да упражнява търговска дейност и че не е регистрирал друга фирма като едноличен търговец (чл. 57 и чл. 58, ал. 2 и 4 от Търговския закон);
Към заявлението за вписване се прилагат следните документи:
1. Декларация по чл. 57 и 58 от Търговския закон
2. Нотариално заверен образец от подписа на собственика на ЕТ
3. Декларация по чл. 13 ал. 4 от Закона за търговския регистър
4. ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЛИПСА НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА ПО ЧЛ. 141, АЛ. 8 ОТ ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН
Ако документите се подават от приносител, към заявлението се прилагат още:
1. Нотариално заверено пълномощно за подаване на документите в търговския регистър
2. Декларация по чл. 13 ал. 5 от Закона за търговския регистър
3. Данни за приносителя
Ако документите се подават от приносител, трябва Заявлени А1 да бъде подписано от заявителя и подписа да бъде с нотариална заверка.
Търговският регистър събира такса за първоначално вписване на ЕТ в размер на 35.00 лв.